Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Górale najlepsi

data dodania: 2006-04-24
aktualizacja: 2006-04-24 19:30:31
W niedzielę 23 kwietnia Centrum Kulturalne w Przemyślu wypełnił dziecięcy gwar. 560 uczestników jubileuszowego XX Międzywojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego „Taneczny Krąg” zapełniło wszystkie sale instytucji.

W imprezie brało udział 18 zespołów folklorystycznych z województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Rywalizowały one o tytuł „Laureata Przeglądu” prezentując aż 30 programów w dwóch kategoriach: opracowane artystycznie i zbliżone do folkloru tradycyjnego. Zobaczyliśmy więc suity taneczne z wielu regionów kraju m.in. kurpiowskie, łowickie, krośnieńskie a także tańce narodowe i zabawy ludowe.

Taneczny Krąg

Tanecznym popisom przyglądali się Jurorzy: Jerzy Dynia – muzyk, znany rzeszowski dziennikarz popularyzujący w TVP3 folklor w regionie i choreografowie AlinaKościółek oraz Romuald Kalinowski. Podsumowując przegląd jurorzy wysoko ocenili popisy dziecięcych tancerzy, trud instruktorów, zwrócili uwagę na coraz wyższy poziom i dojrzałość artystyczną prezentowanych programów i podziękowali choreografom, którzy wykazali się ogromną wiedzą i fachowością, za kultywowanie i upowszechnianie wśród młodzieży bogactwa polskiego folkloru.

 

Wygrały zespoły, które prezentowały najwyższy poziom artystyczny. Tak się jednak złożyło, że głównymi laureatami przeglądu, zostały dwa zesTaneczny Krągpoły prezentujące folklor góralski. I tak w kategorii zespołówopracowanych artystycznie Tytuł Laureata przypadł Regionalnemu Zespołowi „Sądeczoki” z Nowego Sącza, a w kategorii zespołów zbliżonych do folkloru tradycyjnego Dziecięcemu Zespołowi Góralskiemu „Mali Hamernicy” z Krakowa – Nowej HutyPonadto I miejsca otrzymały: w pierwszej kategorii Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” z Zamościa, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska-Białej oraz w drugiej kategorii Zespół Regionalny „Mali Słopiczanie” ze Słopnicy.

Taneczny Krąg

Przegląd miał na celu upowszechnianie tańców ludowych wśród dzieci,konfrontację artystycznych dokonań dziecięcych zespołów tańca ludowego z południowo – wschodniej Polski oraz stworzenie możliwości wymiany doświadczeń dotyczących pracy z dziecięcymi zespołami tanecznymi.







Jolanta Nowak