Program tegorocznych obchodów:
Szkolne prezentacje wybranych scen teatralnych z twórczości A.Fredry, jak: Śluby panieńskie, Zemsta, Dożywocie, Pan Jowialski,
Zamek Kazimierzowski - wstęp wolny
- „Wokół teatru“( plakat teatralny, kostiumy i rekwizyty)
- Petr Lébl: „Nie jestem artystą plastykiem...“
Zamek Kazimierzowski - Galeria
„Nie jestem artystą plastykiem. Staję się plastykiem wtedy, kiedy trzeba. Mówię sobie: nie umię tego, ale chcę to umieć. Jako projektant kostiumów preferuję złoto, srebro, klejnoty, różne rodzaje piór – przede wszystkim strusie i z kondorów oraz szlifowane szkło i ręcznie malowane materiały. Szczególną część moich zainteresowań stanowią maski, peruki i przebrania wszelkiego rodzaju. Fascynują mnie ludzie, którzy nieustanniemaskują się i zmieniają przebrania z trudno dostrzegalną szybkością.
Jeśli chodzi o kostiumy: najważniejsze jest starannie oddzielenie aktorów od widzów. Z jednej strony, aby wzajemnie nie wymieszali się, z drugiej, aby dzięki swej ewentualnej „wyjątkowości“ starali się o ich przychylność.
Przestrzeń sceniczna jednej naszej inscenizacji znajduje się głęboko pod widownią. Nie przypadkiem przypomina wybieg dla zwierząt. To dlatego, aby przypomnieć, że widzów bardzo szanujemy.“
Petr Lébl (1965 - 1999) był bez wątpienia największym talentem wśród czeskich reżyserów teatralnych ostatniego dwudziestolecia dwudziestego wieku. Dzisiaj, z perspektywy jest to jasne także dla tych, którzy za jego życia uparcie temu zaprzeczali. Krytyków szczególnie prowokowało akcentowanie wizualnej strony jego inscenizacji: dzięki nadzwyczajnej imaginacji, a jednocześnie dzięki zdolności w kreatywny, sceniczny sposób realizowania swych wizji, Lébl wielokrotnie oskarżany był o niepotrzebne szastanie efektami, o artystyczność i dbanie o stronę zewnętrzną, o„marnotrawienie talentu“.
Wystawa próbuje zahamować wirtualność historii teatralnej oraz drogą dokumentacji i ewokacji spotkać się z ponadczasowością i przemijalnością fantazji Lébla.
Vlasta Smoláková
Zamek Kazimierzowski - bilety w cenie: 15,- i 20,- zł
„Za rok o tej samej porze”- to komedia romantyczna Bernarda Slade’a na dwa głosy: kobieta i mężczyzna kultywujący przez większą część roku szczęśliwe życie rodzinne – jeden weekend, raz w roku, od dwudziestu kilku lat spędzają wspólnie. Opowieść o miłości i przyjaźni, która nikogo nie rani, nie jest zachłanna i nie czyni złego.
Prowadzenie - prof. dr hab. Anna Kuligowska–Korzeniewska (Uniwersytet Łódzki iAkademia Teatralna w Warszawie)
Program:
1) Prof. dr hab. Eleonora Udalska (Uniwersytet Śląski) „Teatr jako instytucja moralna”
2) Prof. dr hab. Anna Kuligowska–Korzeniewska (Uniwersytet Łódzki i Akademia Teatralna w Warszawie) „Teatr jako instytucja polityczna”
3) Prof. Anna Hannowa (Teatr Polski-Wrocław) „Teatr jako instytucja edukacyjna”
4) Dr Maria Lewańska (Warszawa) „Teatr a religia”
5) Ivo Vedral (Student Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie) „Czy współczesny teatr demoralizuje?”
6) Katarzyna Kuropatwa (Uniwersytet Łódzki) „Czy współczesny dramat demoralizuje?”