Obchody połączone zostały z uroczystym nadaniem sztandaru Izbie Celnej w Przemyślu. Wybór akurat Przemyśla był tym bardziej uzasadniony, że instytucja opłat celnych wiąże się nierozłącznie z początkami miasta. Wyodrębnienie natomiast Urzędu Celnego jako osobnej jednostki administracyjnej sięga czasów zaboru austriackiego. Zakres działania dotyczył wówczas pobierania opłat celnych, manipulacyjnych oraz podatkowych od towarów nadchodzących drogą pocztową z zagranicy dla kupców i mieszkańców powiatów od rzeszowskiego po mościcki. Urząd zatrudniał wówczas 2 do 3 pracowników i na takim poziomie zatrudnienie utrzymywało się aż do roku 1947, kiedy to obsada wzrosła do liczby 50 pracowników. Od tego czasu sukcesywnie zwiększał się zarówno zakres zadań wykonywanych przez administrację celną jak i zasięg terytorialny Urzędu.
1 maja 2002r. powołana została Izba Celna w Przemyślu oraz podległe jej Urzędy Celne w Przemyślu, Rzeszowie, Krośnie, Stalowej Woli i Zamościu. Był to początek procesu reorganizacji administracji celnej, mającej na celu dążenie do uzyskania struktur analogicznych do unijnych, a także decentralizację zarządzania. Następnie przekazano Urząd Celny w Zamościu Izbie Celnej w Białej Podlaskiej. W 2005 roku likwidacji uległ Urząd Celny w Stalowej co podyktowane było racjonalizacją struktur administracji celnej i jednocześnie spowodowało konieczność wewnętrznej relokacji kadr. Dla równowagi, oddanie nowej siedziby Oddziału Celnego w Mielcu znacznie podniosło standard pracy funkcjonariuszy celnych. Systematycznie trwają też prace nad modernizacją przejścia granicznego w Medyce oraz w Krościenku.
Specyfika wykonywania kontroli celnej przez Izbę Celna w Przemyślu związana jestprzede wszystkim z koniecznością realizacji zadań wynikających z wejścia Polski do UE. Celem priorytetowym jest, obok elementu fiskalnego, jak najlepsze sprawowanie ochrony granicy wschodniej. W tym celu przeprowadzona została relokacja kadr, która polegała na znacznym wzmocnieniu jednostek granicznych.
Występująca w obszarze podległym Izbie Celnej w Przemyślu przestępczość celna charakteryzuje się znaczną ilością drobnych usiłowań przemytu o niewielkim ciężarze gatunkowym. Zdecydowana większość ujawnionych przypadków przemytu dokonywana jest przez podróżnych, co wynika z handlowego charakteru tego ruchu, a spowodowane jest sytuacją ekonomiczną mieszkańców regionów przygranicznych oraz różnicami cen.
Wachlarz przemycanych towarów jest niezmiernie szeroki. Począwszy od wyrobów akcyzowych, poprzez towary podlegające ochronie ze względu na reprezentowanie własności intelektualnej (np.: zajęte w Medyce 104 pary obuwia sportowego, 530 szt. zegarków), po okazy chronione Konwencją Waszyngtońską CITES (600 żółwi, 8 motyli,koczkodan, skóra lwa i skóry niedźwiedzie), a także bursztyn, środki ochrony roślin, środki farmakologiczne oraz wyroby jubilerskie.
Ogromną rolę odgrywają zespoły wykonujące operatywne zadania zwalczania przestępczości - Grupy Mobilne. Czas, kiedy funkcjonariusza celnego kojarzono jedynie z odprawą na granicy państwa przeszedł do przeszłości. Akcje skierowane na realizację przydzielonych Grupom Mobilnym zadań, takich jak zwalczanie przestępczości w obszarze nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, towarami podwójnego zastosowania i bronią, nielegalnego urządzania gier hazardowych (zajęto ponad 90 automatów), legalności pobytu i wykonywania pracy przez cudzoziemców, ochronydóbr kultury czy ochrony praw własności intelektualnej, przynoszą wymierne efekty każdego dnia.
Ogółem w ubiegłym roku wszczęto ponad 10 tysięcy spraw o przestępstwa/wykroczenia skarbowe, zajęto ok. 6 tysięcy litrów różnego rodzaju alkoholi, a także trzy i pół miliony paczek papierosów. Ponad 22 tysiące osób ukarano mandatami, którymi nałożono grzywny na łączną kwotę przekraczającą 3 miliony złotych.
Poza obowiązkami zawodowymi, funkcjonariusze naszej Izby włączają się w akcje niesienia pomocy dzieciom, chorym oraz najuboższym, organizując zarówno zbiórki darów, jak i pieniędzy, a także wycieczki dla wychowanków placówek oświatowo-wychowawczych w regionie.