Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Popołudnie z arią i pieśnią

data dodania: 2006-03-08
aktualizacja: 2006-03-08 23:58:42
6 marca Zamek Kazimierzowski rozbrzmiewał operą. Wystąpili artyści, których losy związane są z Przemyślem. Koncert nosił tytuł „Popołudnie z aria i pieśnią” z cyklu: „Artyści swojemu miastu”.

Publiczność wysłuchała utworów autorstwa m.in. W. A. Mozarta, F. Schuberta, S. Moniuszki, F. Chopina, G.F. Handela. W świat opery przenieśli nas artyści znani z sal koncertowych całej Polski oraz wielu krajów Europy:

Anna Szałyga – pochodzi z Kresów, ur. w Dobromilu, obecnie woj. Lwowskie. W Przemyślu mieszkała w latach 1956-1970. Sopranistka i jednocześnie pedagog w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Finalistka wielu konkursów wokalnych, śpiewała kilka sezonów artystycznych w Niemczech i Austrii. Od 1992 r. zajęła się pracą pedagogiczną. W roku 2003 uzyskała tytuł doktora sztuki wokalnej. Ostatnio odkryła zapomnianą śpiewogrę wg powieści Księżnej Izabeli Czartoryskiej „Pielgrzym z Dobromila”. Mieszkańcy naszego miasta mieli okazję obejrzeć ten utwór w sierpniu ubiegłego roku na scenie Zamku Kazimierzowskiego.

Lesław Żółty – baryton, urodzony w Przemyślu. Uczył się w Archidiecezjalnym Studium Organistowskim w Przemyślu, naukę śpiewu solowego rozpoczął pod kierunkiem Anny Szałygi. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obecnie śpiewa w Operze we Wrocławiu.

Norbert Gudel – fortepian, również urodzony w Przemyślu. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, obecnie jest pedagogiem w Zespole szkół Muzycznych w Rzeszowie. Jako akompaniator występuje na licznych koncertach.

Artyści swojemu miastu

Wieczorną imprezę prowadził ojciec Norberta – Klemens Gudel.

Organizacja koncertów z udziałem znanych artystów, którzy związani są z naszym miastem, utwierdza nas w przekonaniu, że Przemyśl był, jest i będzie ważnym miejscem na mapie Polski.







Autor: Tomasz Beliński

Tekst oraz zdjęcie pochodzą ze strony Przemyskiego Centrum Kulturyi Nauki
www.kultura.przemysl.pl

PCKiN