Celem projektu jest wytyczenie międzynarodowego szlaku turystycznego prowadzącego przez najcenniejsze zabytki dziedzictwa żydowskiego w województwie podkarpackim i lubelskim oraz Ukrainy. Po stronie polskiej zaproszenie do przedsięwzięcia oficjalnie przyjęło 11 miejscowości (Chełm, Dynów, Jarosław, Kraśnik, Leżajsk, Przemyśl, Ropczyce, Rymanów, Ustrzyki Dolne, Włodawa, Zamość), a po ukraińskiej 5. W przyszłości szlak zostanie przedłużony o Słowację, Węgry i Rumunię.
W realizację pomysłu zaangażowane są także organizacje samorządowe, m.in. Związek Ukraińców w Polsce - koło w Przemyślu. Siedzibą projektu będzie Zamość, a konkretnie renesansowa synagoga wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pierwszym etapem realizacji projektu będzie nawiązanie współpracy z władzami samorządowymi oraz organizacjami pozarządowymi z terenów, przez które będzie przebiegać szlak. Przygotowywanie dokumentów zakończy się w lipcu tego roku, a pierwsi turyści będą mogli wyruszyć na szlak już w 2007 roku.
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu programu Unii Europejskiej Interreg IIIA.
O szczegółach projektu można przeczytać na stronie Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego http://www.fodz.pl/listmore.php?p=3&n=10&l=1
Pierwsze udokumentowane osadnictwo żydowskie na ziemiach polskich (XI wiek) miało miejsce w Przemyślu. Przed II wojną światową w 62-tysięcznym mieście mieszkało 18 286 Żydów. Po wspaniałych świątyniach pozostał pusty Rybi plac. Ocalałe dwie synagogi (z czterech istniejących) oraz cmentarze są dowodem na to, że kilka narodów może żyć obok siebie w jednym miejscu.