Niezależnie od pobudek czy potrzeb, oświetlenie LED z powodzeniem wkracza w kolejne rejony naszych codzienności. LED-owe produkty wykorzystywane są zarówno do celów prywatnych, jak również przemysłowych. Diodową biel możemy dostrzec dzisiaj jako główne źródło światła w domach, biurowcach, sklepach, galeriach handlowych, halach produkcyjnych, a nawet dworcach, lotniskach i latarniach ulicznych. Czy jednak inwestycja w tego typu rozwiązania jest faktycznie opłacalna?
Czy inwestycja w oświetlenie LED rzeczywiście się opłaca?
Najpopularniejszym argumentem w kontekście oświetlenia LED jest jego użytkowość, energooszczędność i niskie koszty utrzymania. Gdy żywotność tradycyjnej żarówki nie trwa dłużej niż kilka miesięcy, oprawy LED mogą pracować bez przerwy nawet kilkadziesiąt lat. Zakładając, że wydarzy się jakaś poważna awaria energetyczna albo nie stworzymy wyjątkowoniekorzystnych warunków pracy, żarówek opartych na diodach nie będziemy musieli wymieniać przez naprawdę długi czas.
Nie tylko ich żywotność jest godna podziwu, ale także wytrzymałość. Oświetlenie LED z chętnie stosuje się w latarniach ulicznych, na dworcach czy nawet w ramach oświetlenia autostrad, ponieważ bez większego ryzyka uszkodzenia, są w stanie wytrzymać deszcz oraz niskie temperatury.
Kolejnym atutem LED-ów jest wcześniej wspomniana wydajność energetyczna. Tradycyjne oświetlenie wykorzystuje około 20% energii do produkcji światła widzialnego, a pozostałą część przekształcają w ciepło. Tymczasem wydajność opraw LED wynosi nawet do 90%. Mniej energii za taką samą ilość światła, oznaczają zwyczajnie mniejsze koszty. Za takie zalety trzeba jednak zapłacić.
Oszczędność kosztuje
Należy powiedzieć wprost, że oprawy LED są znacznie kosztowniejsze, niż tradycyjne żarówki z supermarketu. Jeżeli więc komuś przyjdzie do głowy jednorazowawymiana całego oświetlenia w domu albo co gorsza w biurze firmy, to LED okażą się potężnym zakupem. Jednakże z praktycznego punktu widzenia, wydatek szybko zamieni się w inwestycję, która zwróci się w zaskakująco krótkim czasie. Warto też spojrzeć na ekologiczny aspekt takiego rozwiązania, ponieważ LED-y są znacznie bezpieczniejsze dla środowiska. Nie wymagają częstego wymieniania, potrafią pracować non stop przez wiele lat, nie generując przy tym ciepła.
Nie dość, że tanie to jeszcze wygodne
Wbrew pojedynczym głosom sprzeciwu, oświetlenie LED doskonale sprawdza się zakładach pracy. LED-owa biel gwarantuje pracownikom komfortowe warunki, natomiast samym zakładom zapewnia oszczędności przy oświetleniu np. rozbudowanych hali produkcyjnych. Warto podkreślić, że coraz więcej produktów posiada różne wariantach barw oświetlenia, od typowo żółtego i ciepłego, aż po chłodną biel.
Jeżeli wciąż jesteście niezdecydowani, to najlepszym przykładem są obiekty użyteczności publicznej, które wykorzystujątechnologię LED. Warto wymienić chociażby Polską Akademię Nauk, Dworzec PKP w Gliwicach czy wiadukt przy ulicy Chociebuskiej we Wrocławiu.