Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Domy z poddaszem okiem deweloperów

data dodania: 2017-12-21
aktualizacja: 2017-12-21 10:11:48
Dla wielu osób własny domek jednorodzinny jest spełnieniem marzeń, życiowym celem, jednym z najistotniejszych priorytetów. Skala przedsięwzięcia, która wiąże się z budową domu, może jednak przerazić. Nie ma co jednak panikować, trzeba na spokojnie przeanalizować wszystkie istotne kwestie, zaczynając od tego, jaki projekt będzie dla nas odpowiedni.

Pytania do specjalistów

Dobrze wsłuchiwać się w rady specjalistów, w tym wypadku deweloperów, którzy potrafią naprawdę pomóc, doradzić przy wyborze odpowiedniego rozwiązania. W tym artykule skupimy się na tym, co sądzą o domach z poddaszem. Dlaczego akurat taki wybór? Ponieważ to jedne z chętniej (obok “parterówek”) wybieranych projektów. Co więc się za tym kryje, czy niepodważalne zalety, a może coś innego? Czy jednocześnie występują wady?

 

 

3 największe korzyści

Przeważnie są to domy energooszczędne, gdyż ogrzane na parterze powietrze unosi się ku górze, a tam - zamiast uciec od razu przez dach - pozostaje na dłużej, podnosząc temperaturę na poddaszu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie projekty domów z poddaszem to zapewniają. Aby tak było, musi być wykonana szczelna izolacja, zarówno przegród zewnętrznych, jak i dachu.

Są bardzo funkcjonalne, szczególnie w zakresie podziału pomieszczeń. Łatwo oddzielić część dzienną i nocną. Tą pierwszą najczęściej planuje się na parterze, sypialnię zaś, czyli sferę prywatną, miejsce spokoju i wyciszenia, urządza się na poddaszu. To, że tak łatwo oddzielić te miejsca oznacza, że na projekt takiego domu mogą zdecydować się rodziny dwupokoleniowe. Każdy mieszkaniec będzie czuł się swobodnie i komfortowo, a koszty utrzymania można rozłożyć po równo.

Poza tym wybór takiego domu może być strzałem w dziesiątkę, gdy nasza działka albo nie jest zbyt dużych rozmiarów, albo ma dość nieproporcjonalny wymiar.

 

Czy są jakieś minusy?

Jak mawiają deweloperzy - nie ma idealnych projektów, także i tu znajdą się mankamenty. Większe są koszty budowy poddasza: stropów, podłóg ischodów. To samo można powiedzieć o izolacji poddasza, która nie tylko jest droga, ale jednocześnie trudna w wykonaniu. Nie zapominajmy jednocześnie, że występujące na poddaszu skosy mogą sprawiać trudności aranżacyjne, z tego względu być może trzeba będzie zainwestować w specjalne meble na wymiar.

Mając na uwadze te plusy i minusy, czy zdecydowalibyśmy się na wybór tego projektu? Czy pozytywy przeważają nad negatywami, a może na odwrót? Każdy musi sam to przeanalizować, odnieść do własnej sytuacji, bo wybór projektu musi być poprzedzony długim namysłem. Opinie fachowców na pewno są pomocne, ale to już od nas zależy, co z nimi zrobimy. Dodatkową pomocą może być też artykuł: “Jakie sprawy trzeba wziąć pod uwagę, gdy szukamy dobrego projektu domu?”.

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.