Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Dylematy na etapie wyboru projektu domu

data dodania: 2018-02-13
aktualizacja: 2018-04-10 15:14:14
Budowa domu to dla niejednego z nas prawdziwa inwestycja życia. Planujesz budowę swojego wymarzonego domu jednorodzinnego? Warto wiedzieć, co cię czeka już na początku tego całego skomplikowanego procesu - podczas wyboru projektu.

To oczywiste, że wybór gotowego projektu domu i jego ewentualne adaptacje to kluczowy etap inwestycji. To właśnie od wyboru projektu będzie zależeć cały przebieg budowy, a także jego późniejsze użytkowanie. To właśnie na tym etapie decydujemy się na jakim metrażu będziemy mieszkać, jak mocno będziemy skomunikowani z innymi domownikami podczas codziennych zajęć a nawet jak dużo będziemy mieli ruchu podczas zwyczajnego domowego życia.

 

 

Dylemat 1 – metraż domu

Stereotyp sprzed kilkudziesięciu lat – im dom większy tym lepiej, najlepiej jak posiada dwie lub trzy kondygnacje, kto wie, może ktoś z dzieci będzie chciał zamieszkać razem? Ten sposób myślenia już od dawna się nie sprawdza. Po pierwsze, dzieci najczęściej wolą pójść na swoje, a po drugie koszt utrzymania takiego mieszkania potrafi być nieprzyzwoicie wręcz duży – zwłaszcza, gdybudynek jest kiepsko docieplony.

Obecnie do wyboru domu o optymalnej powierzchni przykłada się olbrzymią wagę. Raz, że mniejsza powierzchnia użytkowa to niższy koszt budowy, a dwa – koszt ogrzewania budynku jest stosunkowo niższy. Przeglądając projekty domów (oczywiście w zależności od posiadanej parceli budowlanej) będziesz mieć dylemat – na jaki metraż się zdecydować. Jaka powierzchnia będzie wygodna do życia, a jaka może okazać się zbędna czy wręcz kosztowna w przyszłych dziesięcioleciach.

Dylemat 2 – rodzaj ogrzewania

Wbrew pozorom rodzaj ogrzewania na jaki się decydujemy ma wpływ na wybór projektu. Jeśli bowiem będziemy zmuszeni na ogrzewanie domu kotłem na paliwo stałe, będziemy musieli uwzględnić odpowiednio dużą kotłownię na sam kocioł jak i dodatkową powierzchnię na składowanie opału. Dodatkowo jeśli chcielibyśmy uwzględnić systemy solarne, a obecnie to w zasadzie już standard, to musimy też zastanowić się nad usytuowaniem domu na działce orazkształtem dachu, tak by kolektory mogły być optymalnie wykorzystane. Wiele osób zastanawiających się nad wyborem ogrzewania do nowo budowanego domu decyduje się na montaż pompy ciepła jako dodatkowego, alternatywnego źródła ogrzewania. Zastosowanie niektórych modeli pomp ciepła wymaga odpowiedniej powierzchni gruntu do dyspozycji w okolicy domu. Decyzja także więc będzie miała wpływ na wybór projektu domu o określonej wielkości, tak by na działce zostało wystarczająco dużo miejsca.

Dylemat 3 – Ilość kondygnacji przewidzianych w projekcie domu

Ze względu na optymalizację kosztów budowy oraz ogrzewania domu inwestorzy najczęściej decydują się na budowę domu z poddaszem użytkowym. Jednak pomimo licznych zalet tego typu rozwiązania warto wziąć pod uwagę pewne dodatkowe aspekty. Dom z użytkowym poddaszem bądź piętrem, to dodatkowe schody, które mogą być prawdziwym problemem w przypadku trudności z chodzeniem któregoś z domowników. Dom z więcej niż jedną kondygnacją to w zasadzie dwie strefyużytkowania. To prawda, że sprzyja to komfortowi, gdyż możemy w naturalny sposób wyodrębnić strefę dzienną i strefę nocną. Niemniej takie rozwiązanie sprzyja izolacji wśród domowników. Może także negatywnie wpłynąć na relacje z dziećmi.

Oczywiście to tylko wybrane przykładowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru projektu domu. A jakie według was są największe dylematy związane z budową domu jednorodzinnego?

www.dominanta.pl

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.