Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Jak wybrać wannę z parawanem prysznicowym?

data dodania: 2020-07-23
aktualizacja: 2020-07-23 17:35:04
Szczególnie w małych łazienkach wykorzystuje się możliwości łączenia funkcji kilku sprzętów, wybierając tylko jeden. Tak jest w przypadku wanny z parawanem prysznicowym. Jest to rozwiązanie, pozwalające zarówno na szybki prysznic, jak też dłuższy relaks i odpoczynek. Oszczędzamy cenne miejsce w małym pomieszczeniu i nie rezygnujemy z komfortu i swoich dotychczasowych nawyków. Chcąc stworzyć takie połączenie, należy uwzględnić zarówno rodzaj wanny, jak też wolną przestrzeń wyznaczoną na strefę kąpielową.

Rodzaj wanny

Najczęściej do zestawu z parawanem nawannowym wybierana jest klasyczna prostokątna wanna. Wynika to z bardzo dużej dostępności tego typu parawanów, które dodatkowo występują w różnych wariantach. W małych łazienkach bardzo dobrze sprawdzą się mniejsze wanny o długości ok. 120 cm. Jeżeli to wciąż za duże wymiary, to można zdecydować się na wanny o długości o połowę mniejsze, które przypominają głębsze brodziki.

Coraz większą popularnością cieszą się wanny asymetryczne i symetryczne. Umieszczamy je w narożnikach, dzięki czemu jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać powierzchnię swojej łazienki. Przy nich również można zamontować parawan prysznicowy. Cechują się one zaokrąglonym kształtem, łatwiej dostępne są stałe parawany, niż modele składane. Do najbardziej nietypowych wanien można zlecić wykonanie parawanu nazamówienie.

 

Sposoby otwierania parawanów nawannowych

Parawany dzielimy przede wszystkim ze względu na sposób ich otwierania. Wyróżniamy parawany harmonijkowe, składające się z kilku skrzydeł. Cechują się łatwością montażu, ponieważ nie wymagają zastosowania specjalnych prowadnic. Parawan po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, dlatego jest to dobra opcja do małych łazienek. Parawan harmonijkowy dodatkowo umożliwia też wygospodarowanie nad wanną miejsca na suszarkę. Alternatywą dla niego jest parawan składany, nazywany inaczej teleskopowym. Konstrukcja składa się z jednego lub kilku skrzydeł, poruszających się na prowadnicach. Jego dużą zaletą jest bardzo dobra ochrona przed zachlapaniem i przedostawaniem się wody na zewnątrz.

Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią, na wannie możemy zamontować parawan wahadłowy. Drzwi otwierają się na zewnątrz, chociaż są modele, w których jest możliwe ich otwarcie również do wewnątrz. Jest to jednak rozwiązanie, które dobrze sprawdza sięprzy małych drzwiach, przy większych, konstrukcja jest niewystarczająco stabilna.

 

Wyeksponuj wannę z parawanem

Strefa kąpielowa powinna sprzyjać odpoczynkowi i relaksowi. Bardzo często jest postrzegana jako centralna przestrzeń w łazience. Możesz ją wyeksponować, układając płytki podłogowe do łazienki w innym kolorze, niż w pozostałych miejscach pomieszczenia. Może być to ponadczasowy kolor szary lub ocieplające wnętrze płytki imitacja drewna. W industrialnych stylizacjach bardzo dobrze prezentują się płytki imitujące beton, z kolei we wnętrzach glamour inspirowane naturalnym kamieniem. Na ścianie w strefie kąpielowej mogą ponadto pojawić się efektowna mozaika lub białe płytki o efektownej falistej strukturze.

Wanna z parawanem prysznicowym to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca w dużej łazience oraz pozwolić sobie na prysznic i wannę w małym pomieszczeniu. Dziękiróżnym rozmiarom wanny i kilku rodzajom parawanów, możliwe jest stworzenie zestawu idealnie pasującego do wnętrza, metrażu i własnych nawyków.

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.