Błędy w obliczeniach
Błędy w rachunkach rocznego zeznania podatkowego należą do najbardziej powszechnie popełnianych i o ile nie ma powodu do szczegółowego rozważania ich genezy, o tyle można pozwolić sobie na kilka słów na temat możliwości całkowitego ich wyeliminowania. Rozwiązanie jest dostępne i nie niesie ze sobą żadnych dodatkowych kosztów dla podatnika – program PIT 2017 zapewnia niemal stuprocentową pewność poprawności wszystkich obliczeń w deklaracji. Niezliczone, mniej i bardziej znaczące potknięcia w rodzaju nieodpowiednio dokonanych zaokrągleń, błędnie przepisanych wyników działań matematycznych czy też niedoprowadzonych do końca operacji rachunkowych mogą niestety prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji skarbowych. Oczywiście wielokrotne sprawdzanie każdego obliczenia stanowi równie dobrą metodę zabezpieczenia się przed błędami – jest to jednak metoda niezwykle czasochłonna. Dlatego znacznie prościej jest skorzystać z usługi portal podatkowy i przeprowadzić rozliczenie podatkowe w środowiskucyfrowym. Na polskim rynku istnieje kilka znakomitych rozwiązań tego typu. Przykładem może tutaj być serwis PITax.pl Łatwe podatki – PIT 2018 program, który ta firma udostępnia, automatycznie przeprowadza wszystkie wymagane obliczenia, nie pozostawiając miejsca na choćby najmniejsze wątpliwości co do poprawności rachunków. Program nie dopuści również do przejścia do kolejnego etapu rozliczenia podatkowego w przypadku braku wymaganych w formularzu informacji. Dodatkowo możemy spodziewać się znacznej pomocy przy rozliczaniu ulg i odliczeń.
Brak danych
Jakkolwiek byłoby to zaskakujące, jednym z częściej występujących niedopatrzeń w deklaracji podatkowej jest brak informacji identyfikacyjnych podatnika. Oczywiście raczej nie mówimy tutaj o tak podstawowych danych, jak imię i nazwisko, zdarza się jednak, że urzędypodatkowe otrzymują zeznanie bez numeru PESEL. Choć w takim wypadku nie należy spodziewać się bardzo poważnych konsekwencji, to jednak nieuważny podatnik może być zmuszony do wizyty w urzędzie skarbowym i uzupełnienia brakującej informacji. Wiąże się to zapewne w niektórych przynajmniej – mniej szczęśliwych – przypadkach ze spędzeniem pewnego czasu w urzędowej kolejce. Innymi słowy, najwłaściwiej byłoby tego uniknąć. By tego było mało, możemy osobiście trafić do urzędu skarbowego także z innych powodów – np. zapominając o podpisie na deklaracji (deklaracja podatkowa bez podpisu podatnika jest nieważna). Biorą pod uwagę to wszystko, trzeba wyraźnie stwierdzić, że darmowy program PIT 2018, jest właściwym rozwiązaniem nie tylko dla osób ceniących sobie wygodę rozliczenia, ale także dla tych wszystkich, którzy mają skłonność do „zapominania” – aplikacja podatkowa uniemożliwi podatnikowi wysłanie deklaracji bez wymaganych informacji identyfikacyjnych.
Błędy w rozliczaniu dochodówzagranicznych
Z uwagi na popularność pracy zarobkowej w krajach Unii Europejskiej wśród naszych współobywateli fakt nagminnych pomyłek w raportowaniu dochodów zagranicznych na pewno nie jest zaskoczeniem. W odróżnieniu od wcześniej omawianych błędów w deklaracji PIT tym razem główną przyczyną jest zazwyczaj nieznajomość bądź też niewłaściwe zrozumienie odpowiednich przepisów prawa podatkowego. Z tego powodu warto mieć świadomość, że nawet najlepszy program do rozliczania PIT nie stanowi w tym wypadku rękojmi poprawności deklaracji podatkowej. Na pewno warto jest przypomnieć sobie trzy podstawowe sytuacje, w jakich znaleźć się może polski rezydent osiągający przychody poza granicami kraju:
Dobry portal podatnika tzn. taki z odpowiednią bazą informacyjną i wsparciem ekspertów podatkowych z pewnością umożliwi prawidłową interpretację sytuacji podatkowej i wybór adekwatnego sposobu rozliczenia.
Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.