Szczoteczki elektryczne z biegiem czasu stają się coraz bardziej popularne, a producenci zuchwale wykorzystują ten fakt, wypuszczając na rynek kolejne, jeszcze nowocześniejsze modele urządzeń. Te różnią się od siebie właściwościami, wyglądem, a co za tym idzie – ceną. Co zatem zrobić, by nie przepłacić? Jak wybrać właściwą szczoteczkę elektryczną?
Rodzaje szczoteczek elektrycznych
Jedno jest pewne: każda szczoteczka elektryczna, niezależnie od rodzaju, zapewni nam znacznie skuteczniejsze czyszczenie jamy ustnej niż standardowa szczoteczka manualna. Choćby ze względu na ten fakt, każdy powinien rozważyć zainwestowanie w zaawansowane urządzenie do czyszczenia zębów. A jaki mamy wybór? Obecnie na rynku znajdziemy trzy rodzaje szczoteczek elektrycznych:
Szczoteczki rotacyjne (rotacyjno-pulsacyjne) – urządzenia z okrągłą główką czyszczącą, w którychprodukcji specjalizuje się marka Oral-B. W trakcie mycia wykonują ruchy rotacyjne z prędkością 8800 na minutę, a w wyższych modelach także ruchy pulsacyjne w ilości nawet 40 000 na minutę. Najpopularniejsze szczoteczki oral-b to modele Pro 750 oraz Vitality.
Szczoteczki soniczne – bardziej zaawansowane szczoteczki, charakteryzujące się podłużnymi główkami czyszczącymi. Działają na bazie drgań sonicznych, wytwarzających w trakcie szczotkowania składające się ze śliny i pasty do zębów mikrobąbelki. Te wnikają we wszystkie newralgiczne obszary w jamie ustnej, skutecznie usuwając z nich codzienne naleciałości. Szczoteczki soniczne poruszają się z zalecanymi przez stomatologów ruchami wymiatającymi – w najwyższych modelach wykonują około 48 000 takich ruchów na minutę. Najciekawsze modele szczoteczek sonicznych Philips Sonicare to Diamond Clean oraz Flex Care.
Szczoteczki ultradźwiękowe – zdecydowanie najszybsze szczoteczki na rynku. Z wyglądu i sposobu działania przypominają szczoteczki soniczne, jednak są dużo dynamiczniejsze – w ciągu minuty są w stanie pracować z częstotliwością od 1,4 MHz do 1,6 MHz. Taka szybkość sprawia, że szczoteczki ultradźwiękowe wykazują również działanie terapeutyczne, dzięki czemu bywają też one nazywane „leczniczymi” i polecane są zwłaszcza osobom cierpiącym na różne schorzenia jamy ustnej.
Czym się kierować podczas dokonywania wyboru właściwej szczoteczki elektrycznej?
Jeśli już zdecydujemy, który z typów szczoteczki będzie najlepszy dla nas (rotacyjna, soniczna, czy ultradźwiękowa), będziemy musieli podjąć decyzję, w jaki konkretnie model zainwestować. A jest zczego wybierać.
Po pierwsze, poszczególne szczoteczki elektryczne (czy to rotacyjne, soniczne, czy ultradźwiękowe), oferują nam różne programy czyszczenia – od najmniej intensywnych, do tych najszybszych, jakimi są tryby wybielające. Zawsze dobrze jest zainwestować w urządzenie, które będzie proponowało takich trybów przynajmniej kilka, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy stan naszej jamy ustnej w przyszłości się nie zmieni, i czy za jakiś czas nie będziemy mieli ochoty skorzystać z innego rodzaju mycia.
Ważny przy wyborze szczoteczki jest także sposób jej zasilania. Przyjmuje się, że jeśli chcemy korzystać ze szczoteczki w dłuższej perspektywie, zawsze lepiej zainwestować w model zasilany akumulatorowo – notoryczna konieczność wymiany baterii może być bowiem w dłuższej perspektywie irytująca i nieekonomiczna. Przy wyborze odpowiedniej szczoteczki warto także zwrócić uwagę na liczbę dostępnych do niej końcówek, a także dodatkowe udogodnienia, jak chociażby bardzo przydatny czujnik siłynacisku.
Jak wybrać szczoteczkę elektryczną dla dziecka?
Jeżeli myślimy o zakupie szczoteczki elektrycznej dla dziecka, musimy zwrócić uwagę również na kilka innych aspektów. Po pierwsze, mamy tu na myśli wygląd urządzenia – nie ma co ukrywać, że dzieci znacznie chętniej sięgają po produkty, które im się zwyczajnie podobają. Jeśli więc rękojeść urządzenia będzie przedstawiała ulubionego bajkowego bohatera Twojego szkraba, znacznie zwiększysz szansę, że maluch będzie mył ząbki z radością.
Kolejna sprawa to gabaryty urządzenia – szczoteczka dla dziecka musi posiadać odpowiednio niewielką główkę czyszczącą, tak, by z łatwością mieściła się w buzi maluszka i nie powodowała podczas szczotkowania podrażnień. Upewnijmy się też, że rozpatrywane przez nas urządzenie posiada dwa czasomierze, odpowiadające za odmierzanie właściwego czasu szczotkowania, oraz czujnik siły nacisku, dbający o to, by szkrab podczas mycia nie podrażnił sobie szkliwa.