Jako kapłan pracował we Lwowie, a od 1945 r. w diecezji katowickiej. Wykładał filozofię w Wyższym Seminarium Duchownym w Olsztynie i na KUL. Jest autorem wielu artykułów i książek ("Moc i wytrwałość", "Wytrwać i zwyciężyć", "Kazania pasterskie" i "W starciu z totalitaryzmem").
Od 1965 r. biskup przemyski (konsekrowany 6 lutego 1966 r. z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego), a w latach 1992 - 1993 arcybiskup metropolita przemyski. Godność tę nadał mu Ojciec Św. Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Ojczyzny, przebywając 2 czerwca 1991 r. w Przemyślu. Obecnie arcybiskup senior. Jest doktorem filozofii.
Jako biskup przemyski znany był m. in. ze wspierania rozmaitych inicjatyw społecznych, w tym NSZZ Solidarność. W czasach PRL zbudował w swojej diecezji 430 kościołów, mimo braku zgody ówczesnych władz, które uważały go za jednego z największych wrogów ustroju, a jego kazania, pełne patriotyzmu i krytyki totalitaryzmu, oceniały jako antypaństwowe. W okresie PRL zasłynął też ze stanowczego piętnowania ówczesnego systemu i odważnego występowania przeciwko programowej ateizacji społeczeństwa, przez co był często inwigilowany i szykanowany przez służby bezpieczeństwa.
W lutym 2006 abp Ignacy Tokarczuk obchodził podwójny jubileusz: 88. urodziny i 40. rocznicę święceń biskupich. Z tej okazji we wszystkich kościołach archidiecezji przemyskiej kapłani i wierni modlili się w jego intencji. Modlitewnej pamięci polecił go metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
Od 1993r. jest Honorowym Obywatelem Miasta Przemyśla, a 3 maja 2006 został odznaczony Orderem Orła Białego - najwyższym odznaczeniem w Polsce - przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.