Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Nordic Walking (trasa czerwona)

data dodania: 2016-11-14
aktualizacja: 2016-11-15 17:53:26


Nordic Walking (trasa czerwona)

Nordic Walking Park „Przemyśl” jest propozycją skierowaną do osób pragnących aktywnie spędzić wolny czas na świeżym powietrzu. Rowerzyści, biegacze, jeżdżący na rolkach – te obrazki nikogo już dzisiaj nie dziwią. Do tej grupy dołączyła nowa forma aktywności fizycznej w kontakcie z naturą – nordic walking.


Z myślą o osobach maszerujących z kijkami na terenie Przemyśla przygotowano 2 trasy: oznakowaną kolorem czerwonym pętlę o długości 6,9 kilometra oraz dłuższą i wymagającą dobrej kondycji fizycznej trasę czarną o długości 11,5 kilometra. Ona również poprowadzona jest w formie pętli. Rozwiązanie takie umożliwia wejście na trasę zarówno w punktach startowych (odpowiednio: Park Zamkowy i Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II), jak również włączenie się w dowolnym punkcie miasta, gdzie napotkacie Państwo oznakowanie z charakterystycznym „ludkiem” z kijkami.

Na trasach zainstalowano tablice zawierające mapki i opisy tras oraz informacje, które pomogą w świadomym uprawianiu nordic walkingu. Zasady doboru sprzętu, poziomy, na jakich można go uprawiać, zestawy ćwiczeń do samodzielnego wykonania to tylko niektóre z zamieszczonych tam informacji. Całość dopełniają punkty pomiaru tętna, wraz z informacją: na jakim poziomie (zdrowie, fitness, sport) aktualnie maszerujemy. Nordic Walking Park „Przemyśl” oznakowany został zgodnie ze standardem Nordic Walking Park®, w ramach którego na terenie Polski powstało ponad 1000 kilometrów tras. Dzięki temu, przemyskie trasy otrzymały Certyfikat Tras nadany przez Polską Federację Nordic Walking, rekomendujący je do uprawiania nordic walkingu.


Trasa czerwona: długość 6,9 km; czas przejścia ok. 1 h 30 min





Oznakowana kolorem czerwonym, blisko 7-kilometrowa pętla, poprowadzona parkowymi alejkami, gruntowymiścieżkami, chodnikami i przemyskimi uliczkami. Na odcinku Park Zamkowy–Krzyż Zawierzenia różnica wysokości wynosi 100 metrów! 

Wyjście na trasę zlokalizowane jest przy Domku Ogrodnika w Parku Zamkowym im. Mariana Strońskiego. Po wykonaniu rozgrzewki, której propozycja zamieszczona jest na tablicy trasy, szerokimi alejkami zrewitalizowanego Parku Zamkowego pniemy się w górę. Po kilku minutach dochodzimy do Bramy Sanockiej Górnej. To jeden z elementów słynnej Twierdzy Przemyśl, której kolejne elementy towarzyszyć nam będą podczas całej naszej wędrówki. Zlokalizowana tu tablica ćwiczeń zawiera zestawy do samodzielnego ich wykonania. 

W zależności od potrzeb, wykonać możemy ćwiczenia: koordynacyjne, skocznościowe, siłowe, lub oddechowe. Oczywiście wszystkie z wykorzystaniem kijów do nordic walkingu. Po przeprowadzeniu ćwiczeń, za znakami szlaku nadal maszerujemy w górę i ścieżką pomiędzy pozostałościami Fortu XVI C „TrzyKrzyże” wychodzimy z Parku. 

Wzdłuż wyciągu narciarskiego stromym podejściem (najforsowniejszy fragment całej trasy) dochodzimy do ulicy Przemysława. Jesteśmy na Zniesieniu. Od tego momentu maszerować będziemy po asfaltowo-betonowej nawierzchni, warto więc pomyśleć o założeniu na końcówki kijów, gumowych butków ochronnych. Mijając monumentalny Krzyż Zawierzenia, ścieżkami na Zniesieniu dochodzimy do widocznego po lewej Kopca Tatarskiego. Warto na niego podejść po schodkach. Dodatkowy wysiłek zrekompensuje nam przepiękna panorama Przemyśla i okolic, doskonale widoczna z jego wierzchołka. To jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Przemyśla, ich gości, a dla każdego turysty obowiązkowy punkt w planie zwiedzania miasta. 

Wracamy na trasę i za moment dochodzimy do punktu pomiaru tętna. Po jego zmonitorowaniu, bezpośrednio przy tablicy (uwaga: tu schodzimy z alejki!), wydeptaną gruntową ścieżką schodzimy do widocznej poniżej ul. Grochowskiej. Za znakami szlaku, asfaltemmaszerujemy w dół i ul. Kruhelską dochodzimy do ul. Sanockiej. Skręcamy w prawo i maszerując chodnikiem, wracamy do Parku Zamkowego, gdzie rozpoczynaliśmy naszą wędrówkę.

 

Źródło informacji: visit.przemysl.pl