Trasa 12: Przemyśl - Prałkowce - Dybawka - Krasiczyn - Korytniki - "Przełom Hołubli" - Przemyśl
Rower: każdy
Długość: 27,8 km
Suma podjazdów: 110 m
Czas jazdy bez odpoczynku: 1 3/4 h
Czas jazdy z odpoczynkami: 3 h
Ogólna ocena trudności: łatwa
0,0 km. Wyjeżdżamy z parkingu przy ul. Sanockiej i na drodze asfaltowej skręcamy w prawo. Szybko mijamy osiedla domków jednorodzinnych: Krzemieniec i Kruhel Mały. Przejeżdżamy przez Prałkowce i poruszamy się teraz blisko rzeki San. Z lewej mijamy zalesione wzgórze z ruinami FortuPrałkowce. W miejscowości Dybawka (5,5 km) zaczyna się zdecydowany podjazd, na którego szczycie spotykamy początek czarnego szlaku turystycznego odbijającego drogą żwirową, w lewo. Szybko zjeżdżamy do Krasiczyna, w którym przy ogrodzeniu terenu parkowo-zamkowego, skręcamy w prawo na most na Sanie.
9,5 km. Jeżeli mamy więcej czasu, warto zwiedzić bardzo ciekawy park w Krasiczynie i zachwycić się wspaniałą bryłą zamku, który niestety nie może doczekać się końca, wiele lat prowadzonego remontu. W parku na szczególną uwagę zasługują rodzime i egzotyczne gatunki drzew, piękny staw oraz całe założenie urbanistyczno-planistyczne. Poniżej obecnie istniejącego mostu na Sanie, w okresie letnim organizowane jest pole biwakowe.
9,6 km. Przejeżdżamy na drugą stronę mostu i kiepską drogą asfaltową docieramy do wsi Korytniki. Za nią, dobrą już drogą, dobijamy do szosy Przemyśl - Dynów. Skręcamy w prawo i kierujemy się w stronę porośniętego lasem wzgórza.
13.7 km. Tuż przed rozpoczynającym się podjazdem, przekraczamy mostem potoki zaraz za nim skręcamy w lewo. Jesteśmy na początku doliny potoku Hołubla i będziemy się teraz poruszać wzdłuż jego biegu. Tablica umieszczona na początku drogi informuje nas o granicach rezerwatu przyrody "Przełom Hołubli" i o przebiegu ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej poprowadzonej w jego pobliżu. Jedziemy teraz kiepską drogą asfaltową, która kończy się skręcając do "Bacówki" - małego hoteliku. Nas czeka nieco terenowy fragment wycieczki. Kontynuujemy jazdę prosto, drogą leśną żwirowo-gruntową, która zwłaszcza po deszczach pełna jest kałuż i błota. Mijamy opuszczoną gajówkę, a gdy droga przekracza potok (brodem), natrafiamy na kolejną tablicę informacyjną i pierwszy przystanek na ścieżce. W tym miejscu zaczyna się też rezerwat "Przełom Hołubli", a droga którą jedziemy jest jego północno-zachodnią granicą. Nawet najbardziej "zakochani" w swoim jednośladzie powinni zwrócić tu uwagę na otaczającą przyrodę. O jej najciekawszych i najbardziej wartościowych elementach informują ponadto tablicekolejno mijanych przystanków na ścieżce.
16,1 km. Gdy docieramy do niewielkiej polanki i rozgałęzienia dróg leśnych, natrafiamy także na przygotowane do odpoczynku miejsce (drewniany stół, ława). Jeżeli jesteśmy w większej grupie, warto zostawić tu rowery (pod opieką) i dalszą część ścieżki przebyć już pieszo (od przystanku nr 4 jazda nie jest możliwa) zwłaszcza, że jej trasa powraca do tego miejsca. Do wylotu doliny potoku Hołubią i głównej szosy, wracamy tą samą drogą.
19,0 km. Na asfalcie skręcamy w lewo i po krótkim łatwym podjeździe poruszamy się dalej prawie po równym, mijając kolejne miejscowości: Wapowce, Łętownia, Kuńkowce i Ostrów. Wjeżdżając do Przemyśla, przed osiedlem Kmiecie skręcamy w prawo.
27.8 km. Kończymy naszą wycieczkę obok pętli autobusowej na ul. Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II.