Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Park Krajobrazowy - trasa 2

data dodania: 2005-09-28
aktualizacja: 2016-11-14 18:04:44
Kolejna wycieczka zaczynająca się i kończąca w Dynowie, na pewno nie wyczerpuje ona możliwości jakie ma do wyboru rowerzysta (obojętnie na jakiego rodzaju rowerze), który trafi do tego miasteczka. Jest to też bardzo krótka wycieczka, dobra dla całej rodziny, mimo że dwa dość strome podjazdy na trasie (przed i za Dylągową) dadzą się wszystkim nieco we znaki.

Trasa 2: Dynów - Dąbrówka Starzeńska - Dylągowa - Pawłokoma - Bartkówka - Dynów

Schemat sieci tras rowerowych Rower: każdy
Długość: 21,6 km
Suma podjazdów: 300 m
Czas jazdy bez odpoczynków: 1 3/4 h
Czas jazdy z odpoczynkami: 2 1/2 h
Ogólna ocena trudności: łatwa

 

0,0 km. Wyruszamy z centrum Dynowa, kierując się na południe, do mostu na Sanie. Zjeżdżając po wyłożonej kostką drodze w stronę rzeki, mijamy po lewej teren stacyjny kolei wąskotorowej, która tu właśnie kończy swój bieg z Przeworska.

1,6 km. Wjeżdżamy na most, a nadrugim brzegu rzeki skręcamy na prawo (możliwy jest też wariant odwrotny proponowanej wycieczki i wtedy należałoby skręcić z mostu w lewo). Jedziemy dalej dość kiepskim asfaltem, szeroką doliną wzdłuż Sanu.

4,5 km. Bardzo łatwo docieramy do wsi Dąbrówka Starzeńska, na której początku, po lewej mijamy ruiny zamku i niewielki kościół o współczesnej architekturze. Jadąc dalej przekraczamy mostkiem niewielki dopływ Sanu i skręcamy w jego dolinę. Wśród gęstej zabudowy tej wsi spotykamy drewniane domy o ciekawej architekturze z gankami wysuniętymi w stronę drogi.

8,0 km. Już przy końcu Dąbrówki Starzeńskiej mijamy dużą szkółkę Nadleśnictwa Dynów i po kilkuset metrach wjeżdżamy do lasu. Dalsza droga jest bardzo przyjemna i łatwa.

10,4 km. Na polanie otwierającej się po lewej stronie drogi jest ładne pole biwakowe, założone i prowadzone przez leśników z Dynowa. Na polu biwakowym rozpoczyna swoją trasę ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Kopaniny". Aby  ją odwiedzić należałoby rower zostawić podopieką i udać się pieszo, kierując się strzałkami. Kontynuując jazdę po zwiedzeniu ścieżki, po 200 m natykamy się na szlaban zamykający drogę leśną. Nie jest on przeszkodą dla rowerowego turysty, ale tuż przed nim skręcamy w lewo w odbijającą tu drogę do Dylągowej. Nasza trasa pnie się teraz dość ostro w górę i przez las wyjeżdżamy na odkryty grzbiet, gdzie spotykamy pierwsze zabudowania wsi.

11,6 km. Trzymamy się drogi na wprost, która przez kilkaset metrów wiedzie po równym, ale następnie szybkim zjazdem sprowadza nas do doliny potoku, dopływu Sanu.

13,5 km. W najniżej położonej części zjazdu, obok cmentarza odchodzi droga w prawo, wzdłuż potoku, w kierunku wsi Sielnica. My trzymając się główniejszej drogi, rozpoczynamy kolejny dość stromy podjazd, na którym mijamy ładny kościół po lewej. Im wyżej tym ładniejsze i bardziej rozległe widoki otwierają się przed nami.

14,6 km. Na szczycie podjazdu nasza droga asfaltowa robi wyraźny zakręt w prawo i zaraz rozpoczyna się zdecydowany zjazd przez las do wsi Pawłokoma.Przejeżdżamy przez fragment Parku Krajobrazowego, rzadko odwiedzany przez turystów, jakby schowany w szerokim zakolu Sanu.

16,9 km. W Pawłokomej zjazd kończy się i końcowy odcinek wycieczki jest już łatwy, nadal po drodze asfaltowej i prawie po równym.

18,4 km. Jeszcze tylko krótki podjazd i zjazd między Pawłokoma i Bartkówką, w której docieramy do mostu na Sanie.

20,0 km. Przekraczamy rzekę i wjeżdżamy do Dynowa, jeszcze raz mijając (tym razem po prawej) teren kolejki wąskotorowej.

21,6 km. Kończymy wycieczkę w miejscu jej rozpoczęcia, na centralnym placu miasteczka.

 

Trasy zostały opracowane na podstawie materiałów przekazanych przez Zarząd Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu (www.parkiprz.itl.pl), wydawcy przewodnika rowerowego "Po drogach i bezdrożach Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego". Za pomoc serdecznie dziękujemy.