Sąsiaduje on bezpośrednio z Fortem X Orzechowce i Fortem XII "Werner". Jego głównym zadaniem była obrona pobliskiej drogi wiodącej do Przemyśla od strony Radymna.
Najcięższe walki toczono na tym forcie w nocy z 7/8 października 1914 r., oraz 13/14 marca 1915 w czasie walk pod Batyczami. Wskutek zmasowanego ostrzału rosyjskiej artylerii polowej naliczono łącznie ok. 500 trafień w okolice i dzieła fortu. Bezpośrednich trafień pociskami artyleryjskimi w trzon fortu i system umocnień naliczono 334. Mimo tylu trafień konstrukcja fortu zbytnio nie ucierpiała. Również działania związane z planowanym niszczeniem instalacjiobronnych przed poddaniem Twierdzy Rosjanom nie wyrządziły mu zbyt wielu szkód.
W bardzo dobrym stanie zachowały się koszary szyjowe fortu, tradytory na górnym wale a także wewnętrzne ciągi komunikacyjne. Na forcie tym znajduje się również jedyna w całej Twierdzy Przemyśl zachowana unikatowa podstawa pod jedną z obrotowo wysuwanych wież M.2.
Dzisiaj fort Duńkowiczki jest obok fortu VIII Łętownia oraz I Salis Soglio niejako "reprezentacyjnym" fortem Twierdzy Przemyśl. Jest on udostępniony do zwiedzania, jednak nie wszystkie jego pomieszczenia są dla zwiedzających dostępne.