Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Fortyfikacje miejskie

data dodania: 2005-09-17
aktualizacja: 2016-04-14 13:41:01
Można rzec, że fortyfikacje to specjalność Przemyśla. Przecież to tutaj Austriacy wybudowali prawie największą twierdzę w Europie, a za czasów okupacji sowieckiej powstał pas umocnień. Ale także znacznie wcześniej, bo już na przełomie XV i XVI wieku powstały mury obronne chroniące miasto i jego mieszkańców.

Składają się z pozostałości murów i fos z przełomu XV i XVI w., modernizowanych w XVI w. Niegdyś mury przebiegały wzdłuż dzisiejszych ulic: Basztowa, Słowackiego, pl. Na Bramie, Jagiellońska, Kościuszki, Wybrzeże Piłsudskiego, Waygarta, Kmity pomiędzy katedrą i zamkiem, Kapitulną, obok u. Tatarskiej do Popiełuszki, a następnie dochodziły do Basztowej. Do miasta można było dostać się przez 3 bramy (Grodzka, Wodna, Lwowska) i furty, a obronność miasta wzmacniało 9 baszt.

Na terenie miasta znajdują się również forty pierścienia wewnętrznego "Twierdzy Przemyśl" (więcej: ww.przemysl24.pl/twierdza) oraz bunkry "Linii Mołotowa".

Bunkry, o konstrukcji betonowej, powstały w latach 1940-41 wzdłuż granicy niemiecko - radzieckiej. Wyposażone były w działka przeciwpancerne i ciężkie karabiny maszynowe. Rozmieszczane były tak, by mogły się chronić nawzajem.

 

Fragment murów Fragment murów przy ul. Basztowej

Bunkier przy Wybrzeżu Piłsudskiego

Zdjęcia: kiks.

 

Źródła: Przemyśl - multimedialny przewodnik, Przemyśl - plan miasta OPGK Rzeszów 1995.